اصول اخلاقی


منشور اخلاقی فصلنامه تخصصی خط مشی گذاری

 

"فصلنامه تخصصی خط مشی گذاری" نشریه­ ای علمی در زمنیه خط مشی گذاری است که رسالت انتخاب و انتشار باکیفیت‌ترین پژوهش‌ها در حوزه خط مشی گذاری فعالیت می‌کند. به­منظور تحقق این هدف، فرآیند بررسی و انتشار مقالات باید دقیق و با رویکردی بی­طرفانه انجام گیرد. بنابراین منشور اخلاقی این فصلنامه برای دستیابی به هدف اعتمادسازی در فرآیند بررسی و انتشار طراحی شده است. این منشور برای نویسندگان تنظیم شده است و از آنها درخواست می‌شود، ضمن مطالعه دقیق، هر گونه پرسشی را با سردبیر فصلنامه از طریق سامانه مطرح نمایند.

اصالت

 • با عنایت به اهمیت موضوع اصالت مقاله منتشره در فصلنامه تخصصی خط مشی گذاری مقالات ارسالی باید موضوعات کاملا جدید و اصیل بو ده و نویسنده (گان) محترم نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در نشریان دیگر تحت بررسی است، به فصلنامه ارسال نمایند.
 • مقالات ارسالی چه کل و چه بخشی از آن، به زبان فارسی یا هر زبان دیگری، نباید قبلاً در نشریات دیگر منتشر یا برای انتشار پذیرفته شده باشد.
 • نویسنده (گان) محترم باید مقاله و ایده‌های اولیه خود حتی زمانی‌که به‌طور عینی در مقاله بازنویسی و نقل قول نشده باشند را به­طور صریح بیان نمایند. اگر جملات یا پاراگراف‌هایی دقیق در کار پژوهشی وجود داشته باشند که به‌نظر می‌رسد، برگرفته از مقاله یا کار دیگر نویسنده است، این مطالب باید در داخل "علامت نقل قول" قرار گیرد.
 • در مقالات ارسالی باید منشأ و اصالت هریک از مجموعه داده‌های به‌کار گرفته شده را مشخص کند. اگر مجموعه داده‌های اختصاصی در جای دیگری توسط این نویسنده یا نویسنده دیگری به‌کار گرفته شده است، مقاله باید مقالات دیگر را چه انتشار یافته و چه انتشار نیافته باشند را بیان کنند.
 • نویسندگان نباید مقالاتی را ارسال کنند که قبلاً برای این فصلنامه ارسال شده، تحت ارزیابی قرار گرفته و پس از ارزیابی توسط سردبیر رد شده است. اگر نسخه اولیه قبلاً رد شده و نویسنده مایل است تا نسخه‌ای اصلاح شده از مقاله را برای ارزیابی ارسال کند، توجیه ارسال مجدد مقاله، باید به‌طور شفاف توسط نویسنده برای سردبیر مجله مطرح و عنوان شود. تنها تحت شرایط خاصی است که، اجازه ارسال مجدد مقاله برای بار دوم وجود دارد.

سرقت علمی

 • ثبت مقالات علمی در سامانه با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد؛ بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‎اند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی برای نشریه محفوظ است. سرقت علمی شکل­های گوناگونی دارد از جمله:

-          ثبت مقاله دیگری به نام خود؛

-          درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند؛

-          کپی‌ برداری یا تکرار بخش‌های قابل‌توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد)؛

-          طرح نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود؛

-          چاپ مکرر مقاله توسط نویسنده واحد در چند نشریه؛

-          بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‎های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش؛

-          استفاده از داده‎های نامعتبر یا دستکاری در داده‎های پژوهش؛

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشم‎پوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:

 • مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی سایت‎ها برداشته خواهد شد؛
 • اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‎نامه قرار خواهد گرفت؛
 • از مراجع قضایی ذی‎صلاح پی‎گیری حقوقی خواهد شد؛
 • طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاه‎ها و نشریه‎های داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد؛
 • مراتب طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه‎ها، مؤسسه‎ها، نشریه‎ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کرده‎اند، اطلاع داده خواهد شد.